Jäänveisto

Jäänveiston 28. Suomen mestaruuskilpailut
Lahti 11.02-13.02.2022 Moottoripyörämuseo

Ilmoittautuminen avattu.

Jäänveiston Suomen mestaruudesta kilpaillaan 28. kerran. Paikkana on Lahti, Moottoripyörämuseon edustalla sataman alueella

Jäänveiston SM-kilpailu on valtakunnallinen, ilmainen koko perheen tapahtuma.

Jäälinna ry organisoi kisat yhteistyössä Moottoripyörämuseon Lahden kaupungin ja paikallisten yhdistysten kanssa. 
HUOM!
Tällä tapahtuma saa hyvän huomion koska se liittyy Lahden kaupungin tapahtuma viikkoon

KILPAILUJÄRJESTELYT

Aikataulu

Kilpailijoiden ilmoittautuminen on avattu ja päättyy 31.01.2022.

Kilpailijat saapuvat perjantaina 11.02. klo 13 Moottoripyörämuseoon

Tällöin on ilmoittautuminen, tulokahvit, veistopaikkojen arvonta,
jääpalojen asettelu (apuna traktori) suunnitelmat veistämisestä ja yleinen info.

Varsinainen jäänveisto alkaa lauantaina klo 09.00. – 18.00 asti ja su klo 08.00 – 12.00
Arvostelu klo 12 alkaen. Lounas klo 13.00. Palkinnot  klo 14.00

Veistäjien valinta ja kilpailu tehdään SM-jäänveistosääntöjen määrittämällä tavalla.

Jäät
Lumijalustan kork 30-50 cm ja koko 2,5 m x 2,5 mJääpalojen koko 100 x 50 cm. Jääpaloja per osanottaja 6 – 9 kpl jään paksuuden mukaan.

Maksimiosallistujamäärä on 12 soolosarjaan osallistujaa. Viikon 5 aikana (2022) kilpailijat saavat hyväksymisen kilpailuun sekä täyden kilpailumateriaalin. Tämän jälkeen veistäjä maksaa takuu-/osallistumismaksun 30 euroa Jäälinna ry:n tilille FI 66 5651 1320 1317 08 OKO… Maksu palautetaan kaikille kilpailuun osallistujille palkintojenjaon yhteydessä

Kilpailun teema on: ”Born to be live” 

Jäät nostetaan XXXX. Jään paksuus tulee olemaan noin XX0 cm


Kilpailupaikka

Veistäjille järjestetään huoltopiste, jossa kilpailijat voivat huoltaa työkalujaan. Huoltopiste on tarkoitettu vain veistäjien ja talkooporukan käyttöön.
Kisa-alueella ei saa nauttia alkoholia. Tupakointi on sallittu vain erikseen merkityllä paikalla.

Järjestäjä varaa veistopaikalle sähkön, sähköjohdot, valot, suojanauhat, tikkaiksikuormalavoja, vesisangot, lumikolat, rauta-ja lumilapiot, rautakanget, kyltit, joihin veistäjien ja veistosten nimet.

Veistäjien taukotilaan järjestetään kuumaa mehua ja kahvia koko kilpailun ajaksi.
Ulkopuolinen vartiointiliike huolehtii kilpailualueen turvallisuudesta kilpailujen ajan.

Palkinnot
Mitalit kolmelle parhaalle ja rahapalkinnot kulukorvauksina.

Ilmoittautuminen ja muut yhteystiedot
Kisailmoittautumisia ja –tiedusteluja järjestelyistä ottaa vastaan kilpailun johtaja 
Kaj-Erik Fohlin puh. 040 755 6721

Lähetä ilmoittautuminen ainoastaan sähköpostilla (kajzufohlin@gmail.com) josta ilmenee

1) veistäjän nimi, kotipaikka, yhteystiedot

2) mahdolliset erityisruokavaliot

3) majoitustarve, arvioitu saapumisaika

Tervetuloa Lahteen Euroopan Ympäristöpääkaupunki 2021

Vanhoja videopätkiä Olavinlinnasta

Kansainvälisen jäänveistokilpailun, lumenveiston SM-kilpailun ja uuden tulijääveistokilpailun lisäksi ohjelmistoon kuului mm. muotinäytöksiä, jäähäitä, teatteria, sirkustaidetta, musiikkia, lasten karnevaalit ja Muumi-hiihtokoulu, sekä mm. SaPKon Mestis-juhlaottelu. Tämän lisäksi suurella linnanpihalle lasten JÄÄMAA: liukumäkiä, eläinhahmoja ja jäinen labyrintti. Taiteellisena johtajana festivaalilla toimi muotisuunnittelija Jukka Rintala.

Jääveistoksia Savonlinnassa 2006

Oskari Hulkon tekemä upea kooste vuoden 2006 jääveistoksista Olavinlinnassa ja ympäristössä

https://youtu.be/2M7RtwyvzO4

Jääveistoksia Savonlinnassa ja -seudulla. Päätaiteilijoina mm. Fedor Markov, Aleksey Andreev, Team Jakutia, Venäjältä. Myös useita suomalaisia jäänveiston taiteilijoita.
Muutama komea lumiveistos on myös kuvattu

Jäänveiston 27. SM kilpailut Lappajärvi, kraaterijärven jää sekä jääkaruselli. 26.2.-28.2.2021

Ajatus oli loistava, esivalmistelut loistavia hyvä oli pakkasta, lunta ja tarpeeksi paksua kirkasta jäätä

Mukaan ilmoittautui 11 veistäjää joista paikalle tuli 9. Sitten kohtalo puuttui peliin tai sanotaanko ilmastonmuutos. Kilpailuviikon maanantaina todettiin että viikko tulee olemaan haastellinen. Lämpötilan nousu, satanut lumi teki kilpailupaikasta vetisen ja sohjoinen jossa oli vaikeaa liikkua ja jää alkoi puikkoutumaan. Veistäjät tekivät mitä pystyivät ja syntyi hyviä -Avaruus aiheisia veistoksia.

Voittajaksi tuomaristo valitsi Ekaterina (Katja) Kuklina ”Vastausta odotellessa”
Toisen sijan Egor Kuklin ”Tutustumalla tuntemattomuuteen”
Kolmas sija Jussi Katajisto ”Lennätä minut kuuhun”
Loput veistokset sijoittuivat kaikki 4.

Tässä alla kuvia olosuhteista SM kilpailujen aikana sekä yksi kuva tulevaisuuden suunnitelmista josta kuulette kyllä lisää tämän vuoden aikana.

Lappajärvi ja suunnitelmat. Veistosalue näyttää hyvin pieneltä verrattuna MM jääkaruselliin

Joensuun Botaniassa ”Jääperhospuisto”

Maailman ensimmäinen perhospuutarha by ice syntyi jouluviikolla 2020 Botanian puutarhan 200 m2:n lasihalliin. Sen seinät peitettiin mustalla kankaalla, jotta kirkkaat jääperhoset erottuvat hienojen LED-värivalojen loisteessa.

Veistoksia syntyi kaikkiaan 20 kpl, ja ne säilyvät ihasteltavina maaliskuulle saakka, koska heti valmistumisen jälkeen alkoi pitkä pakkasjakso. Itse rakennuksessa ei ole pakastuslaitteita, vaan Botania turvautuu tässäkin tapauksessa luonnonmenetelmiin.

Jääperhospuiston suunnittelusta ja työn johtamisesta vastasi helsinkiläinen Anssi Kuosa (Icemagic Oy). Muut taiteilijat olivat Lkhagvadorj Dorjsuren Mongoliasta, Shinichi Sawamura Japanista, Riitta Matikainen Joroisista ja Timo Heikura Joensuusta.

Valaisusta vastasi Botanian omistaja ja valomestari Kari Kola. Tavoitteena on tehdä jäänäyttelystä jokavuotinen tapahtuma ja pitää avajaiset aina Uuden Vuoden aattoiltana.

Uusi muuminäyttely avautui Leppävirran jääluolassa

Teema: ”LATUA herra Virkkunen!”
Leppävirran Sport & Spa Hotel Vesileppiksen Muumijääluola avasi kolmannen kautensa tapaninpäivänä 26.12.2020.

Maailman parhaat jäänveistäjät ovat jo kolmannen kerran luoneet elämyksellisen jäämaailman 30 metriä maanpinnan alapuolelle täynnä Muumilaaksosta tuttuja hahmoja. Leppävirran Vesileppiksen suosittu Muumijääluola toivottaa vieraat tervetulleiksi tällä kertaa Muumilaakso-animaatiosarjan tunnelmiin luotuun jääveistosluolaan teemalla ”Latua, herra Virkkunen!”

Tunnelmallinen valaistus ja innostavat toiminnallisuudet tulevat upeasti esiin tämän vuoden teeman urheilusankari Herra Virkkusen hurmatessa Niiskuneidin, ja Muumipeikon haastaessa Virkkusen talvisiin kisailuihin voittaakseen Niiskuneidin huomion takaisin.

Jääveistosnäyttelyssä pääset tutustumaan animaatiosarjan jakson tapahtumiin, aina Virkkusen saapumisesta kisailun loppuun saakka. Reitin varrella voit nähdä esimerkiksi Pikku Myyn lähettämässä kilpailijat matkaan ja Nipsun virittämässä lumipalloansaa.

”Tarinan urheilullisen teeman myötä myös aktiviteettien alue on laajentunut. Esimerkiksi snowtubemäki on saanut merkittävästi lisää mittaa”, sanoo Vesileppiksen liikuntayhtiön toimitusjohtaja Esa Salmiheimo.
Näyttelyalueen kokoa on kasvatettu suosion mukaisesti

Muumijääluola on jälleen rakennettu Vesileppiksen hiihtoareenalle, joka sijaitsee 30 metriä maanpinnan alapuolelle louhitussa kiviluolassa. Näyttely koostuu tuttuun tapaan muumijääveistoksista ja erilaisista talvisista aktiviteeteista, kuten liukumäkilinnasta, snowtube-radasta ja napakelkasta. Näyttelyalueen kokoa, audiovisuaalisuutta ja toiminnallisuutta on kasvatettu aiemmista kahdesta kaudesta.

”Nyt päästään muun muassa tutkailemaan uimamajaa jään alta”, Salmiheimo vihjaa.

Teosten veistämisestä on vastannut edellisvuosien tapaan Jäälinna ry kansainvälisine mestariveistäjineen.

10 taiteilijaa rakensi kahden viikon ajan. Avoinna elokuuhun 2021 saakka.

JÄÄLINNA 2020 KIERTUE

1. Tuusula 7.-8.2.2020

2. Olavinlinna 10.-16.2.2020

3. Enonkoski 14.2.2020

4. Heinävesi 15.-16.2.2020

5. Leppävirta Ice Cave 17.2.2020

6. Kuopio 18.-19.2.2020

7. Lappajärvi 20.-22.2.2020

XXVI JÄÄNVEISTON SM-KILPAILUT 2020

14.-16.2.2020 OLAVINLINNA, SAVONLINNA

IV kaikki 6 veistäjää sijoittuivat neljänneksi

Ketkä ovat veistäneet muumit?

Muumiluolan veistäjät

Vuoden 2019 veistäjät  
– johtajana Anssi Kuosa Helsingistä
– Jakutian joukkue Egor Sleptcov, Gavriil Sleptcov, Timur Zakharov ja Vasilii Zakharov
– Mongolian joukkue Lkhagvadorj Dorjsuren ja Tsogbadrakh Bazarrgchaa
– Latvian joukkue Zigmunds Vilnis ja Girts Gaikis
– Suomen joukkue Jussi Miettinen Kuopiosta ja Mari Karvinen Enonkoskelta.
Lisäksi oli tärkeitä avustajia hotelli Vesileppiksestä ja Liikunta-areenalta.

Vuoden 2020 veistäjät
Anssi Kuosa joukkueen johtaja, Helsinki
Lkhagvadorj Dorjsuren, Mongolia
Shinichi Sawamura, Japani/Alaska
Kee Gawah, Malesia/Ruotsi
Inese Valtere, Latvia
Zigmunds Vilnis, Latvia
Girts Gaikis, Latvia
Jussi Miettinen, Suomi/Kuopio
Jere Nuppola, Suomi/Imatra
Ukko Bouquerel Suomi/ Kuopio

MUUMI-JÄÄLUOLA AVAUTUI YLEISÖLLE LEPPÄVIRRAN VESILEPPIKSEN KALLIOLUOLASSA 26.12.2019

Muumijääluolan toinen kausi avasi ovensa 26.12.2019. Tämänkin kauden suosio on osoittautunut valtaisaksi, mistä kiitos entistä komeampien veistosten ja runsaampien aktiviteettien.

Tämän kauden teemana on uuden Muumilaakso-sarjan Taikatalvi-jakso. Upeat jääveistokset kuvaavat Taikatalven kohtauksia, joita elävöittävät tunnelmallinen valaisu, äänimaisemat, audiokerronta ja kyltit, jotka ohjaavat syvemmälle tapahtumien tiimellykseen.

Muumijääluolasta löytyy paljon tekemistä lapsille ja lapsenmielisille. Voit esimerkiksi laskea mäkeä liukumäkiluolan erikokoisista liukumäistä, pyörähdellä napakelkassa tai hypätä renkaaseen ottaa huimat vauhdit snowtube-mäessä!

Väkeä on laskeutunut hissillä luolastoon ensimmäisinä päivinä noin 1000 henkeä/vrk. Näyttely on avoinna kesään 2020 saakka.
Kiitos taitavat veistäjät!

(Kuvat Markus Laakso ja Tuomo Jantunen)

Jäänveistokiertue 2019

Kuvat Joensuun Botanian puutarhan talvinäyttelystä aiheena linnut

Muut kuvat jäänveistokiertueelta 2019

Enonkoski

Joensuu

Kuopio

Ice Festivals 2019 in Finland

JÄÄLINNA 2019 ICE FESTIVALS IN FINLAND
We had a great pleasure to invite 10 international solo ice carvers from ten countries.
Two outdoor competitions and the prologue in the Ice Cave were we will visit the first
”Moomin in ice” exhebition.These three competitions are:
In the Ice Cave of Leppävirta 19.2.2019 “Prologue competition without machines;1 hour”
– In the centre of Kuopio city 20. – 22.2.2019
– In the centre of Joensuu city 23. – 25.2.2019
The theme of the Kuopio competition was “WOW Kuopio”, and in Joensuu  “WOW Joensuu”.

Ice carvers on the tour
Lkhagvadorj ”George” Dorjsuren Mongolia
Kee Gawah Malesia
Bernd Winter Germany
Yegor Sleptov Yakutia
Wang Zhonglong Kiina
Roman Petrov Yakutia
Aleksandr Savinov Russia
Zigmunds Vilnis Latvia
Yuriy Kosterin Ukraina
Miguel Ringoet Belgium
Anssi Kuosa Suomi
Jussi Miettinen Suomi (Kuopio)
Timo Heikura Suomi (Joensuu)

Muumien Taikatalvi valmiina Ensimmäinen Muuminäyttely jäästä

Muumien Taikatalvi –veistoskokonaisuus syntyi Jäälinna ry:n toimesta (2018-2019)

Ensimmäistä kertaa jäänveiston historiassa syntynyt jäinen Muumimaailma.
Se syntyi Leppävirran Ice Caveen 14 vuorokauden aikana. Jäänveistäjiä oli yhteensä 10 henkeä ja he edustivat Jäälinna ry:tä eli tahoa, joka edellisinäkin vuosina on operoinut Leppävirran jäätapahtumissa. Veistäjät olivat:

– Anssi Kuosa, Suomenmestari, Ice Magic Oy; veistämisen johtaja
– Jussi Miettinen, Kuopio
– Lkhagvadorj Dorjsuren, maailmanmestari, Mongolia
– Altanbagana Ulziibayar, Mongolia
– Fedor Markov, Siperian mestari, Jakutia, Venäjä
– Yegor Sleptcov, Jakutia, Venäjä
– Zigmunds Vilnis, Latvia
– Girts Gaigis, Latvia
– Albertas Danilevicius, Liettua
– Kazys Venclovas, Liettua

Jäälinna ry on pitänyt tärkeänä sitä, että veistoskokonaisuus on ajateltu lasten näkövinkkelistä. Siksi mm. kaikki muumihahmot ovat ”normaalikokoisia” ja suomalaisessa talvisessa maisemassa.
Yksi tärkeä osa näyttelyä on se, että alueella on paljon leikkipaikkoja lapsille ja mm. useita erikokoisia liukumäkiä. Tarvitaan tekemistä…
Veistämiseen käytetyt jäät ovat erinomaista, kirkasta teräsjäätä, joista veistokset on ollut helppo veistää. Jäät on nostettu ja kuljetettu rekka-autoilla Puruvedeltä Kerimäeltä ja osa Lainionjoelta Kittilästä.
Jäälinna ry luovuttaa nyt kaikki teokset ja leikkipaikat Leppävirran Vesileppiksen ja Ice Caven käyttöön ja huoltoon… Ja toivoo, että ne säilyvät kesän 2019 lopulle saakka.
Toivomme niille kovaa käyttöä, koska ne vain kirkastuvat ja paranevat käytössä.

Jäänveistokiertue 2018

Kuvat Enonkoskelta, Mikkelistä, Kuopiosta ja Tuusulasta

Mongolia voitti, Japani toinen

Taitava Mongolian joukkue voitti maailmanmestaruuden Leppävirralla 2018

Vesileppiksen jääluolassa on kisailtu MM-arvosta luolajäänveistossa. Mukana on tässä viikon kestäneessä kilpailussa ahertanut 12 joukkuetta.

Kilpailun teema ”Kivikauden elämää jääluolassa” tarjosi mielikuvitukselle sijaa ja tuotti uskomattoman hienoja ja erikoisia taideteoksia. Kaikki jääveistokset ovat ainutkertaisia, ja kirkkaiden teosten valaisu saa niihin mielikuvituksellisia ulottuvuuksia.

Jäälinna ryn puheenjohtaja Tuomo Jantunen totesi, että tätä veistämisen tasoa ei Suomessa ole ennen nähty. Ovathan jääveistokset erittäin suuria ja vanhaa tarinaa kertovia.

Kansainvälinen tuomaristo julisti yksimielisesti Mongolian joukkueen voittajaksi. Teoksessa kuvattiin suuri hirvi sinisessä kuutamossa. Toiseksi tuli Japanin joukkue ja kolmanneksi USA / Sveitsin joukkue. Erikoismaininnan sai Kiina.
Leppävirran kunnanjohtaja Matti Raatikainen iloitsi jääluolan tämänvuotista monipuolisesta sisällöstä; onhan luola nyt täynnä hienoa jäätaidetta mutta myös lasten ja nuorison touhupaikkoja liukumäkineen ja labyrintteineen.
Vesileppiksen jääluola on avoinna ensi juhannukseen saakka.

Kuvat voittajaveistoksista löytyvät valokuvat välilehden avulla 

The Second Ice Cave World championships in Finland 2018

Fantastic Ice Happening in Leppävirta
The first Cave Ice Carving World Championship (CICWC) in 2017 was a succes among competitors, organizers and audience. Positive and grateful messages was spread all over the globe by famous ice art carvers about the unique venue and organisation. 15 300 spectators visited the ice exhebition that lasted from february to june! The sculptures where in perfect shape all the time.
For these reasons the decision to continue and arrange the second competition and exhebition was easy.
In november 2017 an invitation was send to carvers around the world and we got 26 good applications (drawings, sketches). Unfortunately we could only take 12 teams (two persons) The selection was not easy but we managed. Of some reason we got many applications from the Far-East and we thougt that they could bring an exotic touch to the exhebition.
The chosen teams represent the top carvers in their country. They come from Malaysia, Singapore, Thailand, Taiwan, Japan, China and Mongolia (last year winner) Also other famous ice carving countries are represented, USA, Russia, Switzerland, Poland, Italy, Sweden and Finland.
The competition begin on 3 february and last a week. Final results will be published on 10 februay at 16.00. The winners are chosen by an international jury. The competitors have to achieve a big at least 3 meter high sculpture adequate to the theme: Stone age in the Ice Cave.
The spectators will also choose their favourite work and they will also be allowed to to watch the carvers working on two days during the week (thursday and friday)

The competition venue is a cave 40 meters under the ground. It has enchanted the carvers for many reasons, no wind, constant temperature -5 degrees Celcius, accomodation and service just above in the Hotel Vesileppis plus that the cave will be illuminated with atmospheric lights and music. Yuo can’t find a similar cave like this anywhere in the world.

Plus the competition we build a childrens ice world with slides, ice labyrint, functional sculptures and snowmen. Every competing team has to make a sculpture for the children.
The Ice Cave is decorated and build by the famous finnish ice carving company Icemagic Oy led by Anssi Kuosa and his international team

The organizers for the event where
Jäälinna ry, Chairman Tuomo Jantunen
www.jaalinna.fi
Competition director Kaj-Erik Fohlin
Leppävirta commune, Business Development, Anu Häiväläinen
Leppävirran Hyvinvointi- ja liikuntakeskus Leppäkerttu Oy Managing director Esa Salmiheimo
Sport § Spa Hotel Vesileppis Oy
Managing director Kimmo Rossi

Pictures can be found on Valokuvat tab

Ice Cave 2018 II Luolajäänveiston MM kilpailut

Kansainvälinen jäänveisto jatkui Leppävirran Ice Cavessa helmikuussa 2018, kun järjestimme II Luolajäänveiston MM-kilpailut. Mukaan valittiin joukkueita pääosin Kauko-Idästä. Aiheena oli ”Kivikauden luolaelämää”. Ongelmana oli löytää kunnollista jäätä. Sitä nostettiin sekä Heinolasta että Leppävirralta. Molemmissa paikoissa teräsjään paksuus oli vain 15 – 20 cm. Niinpä jouduttiin turvautumaan jään ostamiseen Lapista Levin Lainionjoelta, josta tuotiin yksi täysi rekkakuormallinen, Tämän avulla kisat saatiin järjestettyä kohtuullisen hyvin. Voittaja oli jälleen Mongolia. Toiseksi selviytyi kuuluisa Japanin joukkue ja kolmanneksi USA / Sveitsin joukkue.
Ice Caven jäänäyttely keskeytyi huhtikuussa, kun luolan jäädytyskoneistoon tuli vika ja lämpötila luolassa nousi +-0 C:een. Mutta seuraavan vuoden kisoja varten nostetut jääpalat säilyivät suojattuna yllättävän hyvin.

Loistelias mittelö Ice Cavessa 2018

Viime talvena järjestetyt I Luolajäänveiston MM-kilpailut sai innostuneen vastaanoton niin kilpailijoiden, järjestäjien kuin yleisönkin taholla. Kiittelevät viestit sinkoilivat eri puolilla maailmaa kuuluisien jäänveistäjien keskuudessa. Niinpä II MM-kilpailuihin tuli marraskuussa 26 mitä hienointa suunnitelmaa aiheesta ”Luolaelämää kivikaudella”.
Kauko-Idästä jäätaiteilijoita
Järjestäjät valitsivat näiden suunnitelmien perusteella 12 joukkuetta siten, että tulevat jääveistokset jääluolassa edustavat maailman parasta jäätaidetta. Valtaosa veistäjistä saapuu Suomeen Kauko-Idästä eli Japanista, Malesiasta, Kiinasta, Singaporesta, Taiwanilta, Thaimaasta ja viimevuotinen voittaja Mongoliasta. Mutta myös muut tunnetut jäänveistomaat ovat edustettuna kuten USA, Venäjä, Sveitsi, Italia, Puola, Ruotsi ja Suomi. Nämä maat tavoittelevat maailmanmestaruutta viikon kestävässä kilpailussa. Se alkaa paikkojen arvonnalla 3. helmikuuta. Voittajan valitsee kansainvälinen tuomaristo, ja lopputulos on selvillä 10.2. klo 16.00. Myös yleisöllä on mahdollisuus valita oma suosikkinsa viimevuotiseen tapaan. Yleisölle tarjotaan mahdollisuutta myös seurata veistämistä muutamana päivänä kilpailun aikana.
Tämä kilpailu järjestetään ainutlaatuisessa Vesileppiksen jää- ja lumiluolassa noin 40 metriä maanpinnan alapuolella. Jäänveistäjiä tämä paikka ihastuttaa monestakin syystä: siellä sääolot ovat tasaiset ja lämpötila on koko ajan -5 C, veistopaikka on majoituksen ja huollon läheisyydessä ja luolaan saadaan hieno tunnelmallinen valaistus ja aiheenmukainen musiikki. Tällaista luolaa ei löydy mistään muualta maailmassa.
Lasten jäämaailma luolaan
Leppävirran jääluolan sisustaa tänä vuonna Suomen taitavin ja tunnetuin jäänveistoyritys Icemagic Oy kansainvälisine työntekijöineen. Sen taiteellinen johtaja ja ykkösveistäjä on jäänveiston Suomen mestari Anssi Kuosa, joka tunnetaan mm. viime jouluaikaan olleesta Finnairin jäisestä TV-mainoksesta. Tässä luolan sisustamisessa keskitytään tällä kertaa lasten leikkipaikkoihin, joiden uskotaan kiinnostavan kaikkia perheitä. Myös kilpailujoukkueet tuovat omat lapsiaiheiset veistoksensa leikkialueelle.
Yleisölle tarjotaan hieno elämys Vesileppiksen jääluolassa 10.2.2018 alkaen. Viime vuoden katsojamäärä oli 15.300 henkilöä, joka on nyt tavoitteena ylittää. Onhan veistojoukkueet nyt vielä viimevuotisia taitavampia. Perheitä ja matkailijoita houkutellaan myös sillä, että koko luola saa uuden ilmeen. Jääluola on avoinna joka päivä ensi juhannukseen saakka.
Tämän tapahtuman järjestämisestä vastasivat
– Jäälinna ry puheenjohtaja Tuomo Jantunen
– Jäälinna ry kilpailun johtaja Kaj-Erik Fohlin
– Leppävirran kunta elinkeinoasiamies Anu Häiväläinen
– Leppävirran Hyvinvointi- ja liikuntakeskus Leppäkerttu Oy Toimitusjohtaja Esa Salmiheimo
– Sport § Spa Hotel Vesileppis Oy www.vesileppis.fi Toimitusjohtaja Kimmo Rossi

Jäänveiston SM kilpailut Juuka 2018

Järjestäjinä Ellin Taitajat ry ja Jäälinna ry

Från vilket land kommer världsmästaren?

Välkommen till Leppävirta

Vintern 2017 ordnades den första VM tävlingen i isskulptering. Det unika med denna tävling var att den hölls i en grotta dvs på skidarenan i Leppävirta, Vesileppis. Tävlingen och isskulpturutställningen fick en entusiastisk mottagning av isskulptörerna, arrangörerna och publiken (15 300 besökare) Tacksamma kommentarer från hela världen och bland världsberömda isskulptörer fick arrangörerna att le och besluta att ordna den II VM tävlingen i grottisskulptur (CICWC, Cave Ice Carving World Championships). Intresset för denna tävling var stort. Arrangörerna fick 26 fina ansökningar (skisser) på temat ”Grottliv på stenåldern”.

Isskulptörer från Fjärran Östern
Arrangörerna valde 12 lag (tvåmanna) på grund av deras skisser och planer. De utvalda skulptörerna representerar världstoppen av iskonst.
Majoriteten av deltagarna kommer fån Fjärran Östern m.a.o. Japan, Malesien, Kina, Singapore, Taiwan, Thailand och vinnaren från 2107, Mongolien.
Också andra kända isskulptur länder är med, USA, Ryssland, Schweiz, Italien, Polen, Sverige och Finland.

Dessa länder tävlar om VM titeln 3.2. – 10.2.2018.
Vinnaren väljs av en internationell jury och slutresultatet vet man 10.2.2018 kl. 16:00. Publiken har möjlighet att välja sin egen favoritskulptur. Publiken har också möjlighet att följa med skulptörernas arbete under två dagar (torsdag och fredag)

Tävlingen ordnas i den unika is- och snögrottan, 40m under jorden. Det finns inte en likadan grotta i hela världen. Skulptörerna uppskattar platsen, jämn temperatur -5 grader, vindfritt, inkvartering i hotellet Vesileppis ovanpå med alla faciliteter.
Belysningen av skulpturerna och grottan höjer stämningen.

Barnens isvärld
Grottans inredning görs av firman Icemagic Oy. Firmans konstnärliga chef Anssi Kuosa, finsk mästare har hjälp av internationella isskulptörer.
Man koncentrerar sig i år på barn och familjer. Det byggs flera lekplatser, rutshbanor, islabyrint och skattejakt. De tävlande lagen gör också barnvänliga isskulpturer.
Grottan Ice Cave är öppen från 10.2.2018 till 24.6.2018 varje dag.

www.icecave.fi
www.vesileppis.fi

Ansvariga arrangörer:
Jäälinna ry. www.jaalinna.fi Ordförande Tuomo Jantunen; Jäälinna ry
Tävlingschef: Kaj-Erik Fohlin, Jäälinna ry
Leppävirta kommun Anu Häiväläinen
VD Esa Salmiheimo;
Sport § Spa Hotel Vesileppis Oy www.vesileppis.fi VD Kimmo Rossi

Ice Cavella upea tulevaisuus

Luolajääveiston I MM-kilpailut ja sen jälkeen jäätaidenäyttely ovat olleet Leppävirralla suuri menestys. Jäänveistäjät kautta maailman ovat ihmetelleet sitä, miksi tällainen luola tulee vasta nyt jäänveistoareenaksi ja jäätaiteen esittelypaikaksi. Toisaalta poikkeuksetta kaikki katsojat ovat ihastuneet luolassa olevaan jäänveistonäyttelyyn, joka vetää katsojia kaikkialta Suomesta ja maailmaltakin. Myös kaikki paikkakunnan ”epäilevät tuomaat” ovat pyörtäneet sanansa ja kannustavat jatkoon.
Ice Cave jäänveistopaikkana
”Olin paikalla, kun maailman parhaat jäänveistäjät astuivat ensi kertaa Leppävirran veistoareenalle sunnuntaiyönä 12.2.. Kun hissi laskeutui luolaan ja veistäjät näkivät kilpailupaikan, kävi porukassa kohahdus ja riemunkiljahdus. Kukaan jäänveistäjä ei voinut kuvitellakaan, että tällaisia olosuhteita ja miljöötä voi olla olemassa ja että sitä vieläpä tarjotaan MM-kilpailujen areenaksi”, kertoo Jäälinna ry:n puheenjohtaja Tuomo Jantunen. Tämä kohteen erinomaisuus vahvistui sitten kilpailuviikon aikana päivä päivältä. Siihen vaikuttivat mm. tasapuoliset ja ihanteelliset sääolot, luonnon jään erinomaisuus, veistopaikan sijainti majoitukseen nähden ja tietysti kaikki kisaorganisaation palvelut veistäjille.
Hyvä tulos näkyi sitten siinä, että yksikään veistos ei romahtanut kisan aikana eikä mikään veistos jäänyt keskeneräiseksi. Henki kisailijoiden keskuudessa oli koko ajan erinomainen ja myös tulokset olivat kaikkien mielestä oikeudenmukaiset. Kilpailupäällikkö Kaj-Erik Fohlin kuvasi tilannetta: ”Se oli kuin yhtä jäänveistoperhettä. Kilpailijat auttoivat toinen toistaan, vaikka jokainen tietysti halusi voittaa…” Olihan mukana joukkueita ja veistäjiä yhteensä 14 eri maasta.
Amerikkalainen hyvin arvostettu ja paljon veistämistä harrastanut Jess Parrish antoi kiitospuheessaan tunnustuksen kaikkien veistäjien puolesta: ”Nämä Suomen ja Leppävirran järjestämät kisat ovat parhaat, mihin olen koskaan osallistunut. Siihen ovat vaikuttaneet sekä olosuhteet että järjestäjät… Ja mikä ruoka ja kylpylä teillä onkaan!” Jäätaiteilija Parrish matkusti Suomesta suoraan Alaskan jäänveistokilpailuihin ja sanoi vievänsä sinne terveiset Suomen mallikelpoisista järjestelyistä.
Väkimäärä nousee kymmeniin tuhansiin
Ice Cavessa on kahden ensimmäisen viikon aikana vieraillut jo m 6160 henkilöä. Se on jopa enemmän, mitä Jäälinna ry:n edustajat arvioivat esittäessään Leppävirran kunnalle yhteistyötä Vesileppiksen kanssa. ”Nämä lukemat osoittavat, että jäätaiteella on kysyntää kaikkialla. Ja tämä taidemuoto on kaikkien mieleen… Ja 20.000 kävijän tavoitteeseen tullaan pääsemään,” vakuuttaa puheenjohtaja Tuomo Jantunen. Jäälinna ry:n ja Hotelli Vesileppiksen puolesta markkinointia tullaan edelleen lisäämään ja perustetaan myös uusia tapahtumia seuraavien kuukausien aikana. Kävijät ovat myös mielissään tämän taidenäyttelyn edullisista lippujen hinnoista. Halvimmillaan liput ovat maksaneet lapsiryhmille 2 euroa ja kalleimmillaan aikuisille 10 euroa.
Tulevaisuus
Tämän talven uutuus tulee olemaan ”Maailman ensimmäisen IceArtShopin” perustaminen parin viikon kuluttua jääveistonäyttelyn lomaan. Eikä vaan kenen tahansa jäätaide-esineitä myydä, vaan luvassa on jälleen tunnettujen jäätaiteilijoiden tekemiä erikokoisia jääveistoksia, jotka on helppo kuljettaa kotiin juhlapöytään laitettaviksi.
MM-kilpailut oli tiukka mitalisijoitusten suhteen. Tuomaristo oli kovan paikan edessä valitessaan palkittuja. Nyt on kuitenkin vielä yksi palkinto jakamatta. Se on kaikkien kilpailijoiden arvostama palkinto eli katsojien valitsema ”yleisöpalkinto”. Siihen on kuvanveistäjä Matti Kurkela taiteillut veistoksen, joka luovutetaan kesäkuussa parhaan veistoksen tehneelle joukkueelle. Jos haluat vielä arvioida parhaan veistoksen, käy luolassa ja täytä arvostelulomake. Kaikkien vastanneiden kesken arvotaan 10 palkintoa. Mukana on mm. perheviikko lomaosakkeessa Kiilopäällä.
Järjestäjät valottavat jo hieman tulevaisuutta ensi talveksi ja tuleville vuosille: ”Varmuudella täällä jatketaan. Ja uusia tuoreita ideoita tuodaan areenalle,” lupaa Vesileppis Liikuntapalveiden toimitusjohtaja Esa Salmiheimo.

Kerimäki 2017 Jäänveiston XXIII Suomen Mestaruuskilpailut

Kerimäellä, maailman suurimman puukirkon ”kainalossa” pidettiin XXIII Jäänveiston SM kilpailut.
Osallistujat: Riita Matikainen, Veijo Oinonen, Timo Koivisto, Antti Kares, Jussi Katajisto, Anssi Kuosa, Janne Anberg, Jere Nuppola, Ari-Pekka Kuusela

Suomi 100 vuotta kiertueen kuvia 2017

Kuvia Enonkoskelta, Imatralta, Heinolasta, Mikkelistä, Outokummusta, Luumäeltä ja Kangasniemeltä

MAAILMAN ENSIMMÄISET LUOLAJÄÄVEISTON MM-KILPAILUT 2017

Suomessa järjestettiin I Luolajääveiston Maailmanmestaruuskilpailut. Luolajäänveisto sai nimen Ice Cave.
MM-kilpailujen paikkana oli Pohjois-Savossa, Leppävirralla sijaitseva maanalainen hiihtoareena; alue on kooltaan yli 2000 m2. Sinne syntyy kuusi päivää kestävässä kilpailussa mitä upeimpia taideteoksia, jotka kaikki samalla ovat käyttötaidetta lapsille ja perheille. Näyttely- ja kilpailualueelle syntyy myös Jäälinna eli muureja, torneja, liukumäkiä jne.

Varsinaiseen kisan osallistuu yhteensä 24 jäänveistäjää. He muodostavat 12 kaksimiehistä /-naisista joukkuetta. Näissä joukkueissa on maailman huippuveistäjiä yhteensä 14 eri maasta. Maat ovat Kiina, Japani, Mongolia, USA, Venäjä/Moskova, Jakutia/Venäjä, Unkari, Ranska, Iso-Britania, Slovenia, Puola, Hollanti, Ukraina ja Suomi.

Nämä joukkueet on valittu ennakkotehtävien ja kv kilpailuissa menestymisen perusteella, Jokainen joukkue on joutunut esittämään piirroksen tulevasta työstään.
Tapahtuman teemana oli Suomi 100 vuotta – Finland 100

Jokaisella joukkueella oli käytössään 24 jääpalaa kooltaan 100x50x50 cm sekä lunta noin 2-3 m3, jota voi käyttää pienen liukumäen tai linnan rakennusaineena.

MM-kilpailujen järjestäjät ovat JÄÄLINNA RY, LEPPÄVIRRAN KUNTA, VESILEPPIS ja yhteistyökumppanit

Mikkelin jääfestivaalit 2015

Mikkelissä järjestettiin ensimmäistä kertaa Mikkelin Kansainvälinen Jääfestivaali.
Jäänveistokilpailuun osallistui yhteensä 14 jäänveistäjää seuraavista maista: Hollanti, Italia, Kiina, Latvia, Mongolia, Sveitsi, Tanska, Viro ja Suomi. Jäänveistokilpailun loppuhuipennukseen Mikkelin torille 17.2 klo 18.00 saapui esiintymään maailmankuulu Terje Isungsetin Ice Music yhtye.
Osallistujat:
Xiangu Li and Jianhua Wang Kiina
Francesca Cosmi and Walter Fantino, Italia
Lkhagvadorj Dorjsuren and Bayarsuren Senteg, Mongolia
Martin de Zoete and Charlotte Koster, Sveitsi / Hollanti
Zigmunds Vilnis and Rait Parg, Latvia / Viro
Gorm Maar Hansen and Eeva Karhu, Tanska / Suomi
Juha Käkelä and Pasi Ahokas, Suomi

Jännittävä kisa Heinolassa 2015

Heinolan III jääfestivaalit

Loistavat jäänveistäjät, hyvät ideat, mukava tunnelma ja mahtavat järjestäjät… Siinäkö elementit hyville Heinolan III Jääfestivaaleille?
Ei suinkaan, vaan jännityksen on tuonut lämmin sää. Se on aiheuttanut mm. sen, että tänään aloituspäivänä nostettiin uusia jääpaloja jäänveistäjien käyttöön yhteensä 50 kpl.
Ja kyllä varmasti joukkueiden erot tulivat hyvin esille näissä olosuhteissa: eilen lämpötila Rantapuistossa auringon paisteessa yli +10C ja seuraavana päivänä  varjossa +3C… Mutta veistäminen käynnistyi ja katselijat ihastuivat 
Mukana on 7 joukkuetta 10 eri maasta.

Heinolan II Kv Jääfestivaali sekä Savonlinnan IX Jäälinna Festivaalit 2014

Tiedote 16.1.2014

Maailman valiojäänveistäjät Suomeen
Jäälinna ry järjestää helmikuussa 2014 Jääfestivaaleja ja -tapahtumia viidellä Suomen paikkakunnalla. Järjestö on kutsunut maailman parhaita jäänveistäjiä kymmenestä eri maasta sekä tekemään jäätaidetta että kisailemaan kunniasta, maineesta ja hyvistä palkinnoista.

Heinolan II Kv Jääfestivaali
Heinolan Rantapuiston tuodaan jäätä yli 30.000 kg, kun yhdeksän kansainvälistä jäänveistosjoukkuetta aloittavat kilpailun Heinolan mestaruudesta 13.2. Mukana ovat kaksimiehiset joukkueet Venäjältä, Kiinasta, Mongoliasta, Singaporesta USAsta, Sveitsistä, Hollannista, Unkarista ja Suomi/Ruotsista. Jopa kolmen metrin korkeuteen kohoavat veistokset valmistuvat kolmessa päivässä. Palkinnot jaetaan lauantaina 15.2. klo 18.00  Heinolassa karnevaalitunnelmaa luovat lukuisat perheille ja lapsille suunnattavat ohjelmanumerot. On jääliukumäkeä, nuotioita, hiihtoa lapsille, poneja, ulkopelejä ja jopa jäähäitäkin vietetään alueella

Savonlinnan IX Jäälinna Festivaalit
Heinolasta kansainväliset jäänveistojoukkueet siirtyvät Savonlinnaan, jossa Olavinlinnan sisäpihalla käydään jo yhdeksännen kerran kilpailu JÄÄLINNA-mestaruudesta 17.-21.2. Jäätä on käytössä 50.000 kg ja veistopäiviä on viisi. Kyseessä on Suomen suurin jäänveistokilpailu. Veistokset muodostavat jäänveistonäyttelyn, joka on avoinna 5.3.2014 saakka.  Olavinlinnassa aiheena on ”ONNEA SAVONLINNA 375 V.”

JÄÄLINNA 2013 Olavinlinna

Jäälinna 2013 avajaisia vietettiin 23.2.2013. 
Avajaistilaisuudessa esiintyi Unicefin Jääkuningatar ja Jääprinsessa – tanssijaryhmä.
Avajaisissa valittiin parhaat veistokset. Tuomaristossa oli seuraavat henkilöt: Riitta Moisander, Kiti Häkkinen, Jussi Tukiainen, Hanski Niiranen, Juuso Partanen ja Kimmo Frosti. Riitta Moisander toimi tuomariston puheenjohtajana. Parhaan veistoksen valintaan vaikutti puoliksi tuomariston äänet, sekä puoliksi Jäälinna – kävijöiden antamat äänet.
Jäälinna 2013 – festivaalin voittajat:

1. Japani.
Japanin veistoksen nimenä oli MoMo Taru ja veistäjinä toimi Yoshito Kosaka ja Hideyuki Sone.
2. Mongolia.
Veistoksen nimenä Donkey’s New Love. Veistäjinä Lkhagvadorj Dorjsuren ja Bayarsaikhan Bazarsad.
3.  Usa/Sveitsi ja Unkari.
USA:n ja Sveitsin joukkueen veistoksen nimi oli Raven Brings the Light to the World ja veistäjinä toimi Roger Wing ja Martin DeZoete.

Unkarin veistos oli Frog Price’s Got Lucky ja veistäjinä Zsolt M. Toth ja Akos Toth.

Hieno kuva 2013 festivaalista

JÄÄLINNA 2013 Heinola

Heinolan jääfestivaalit
Osallistuneet joukkueet
Heinolassa kilpailtiin 15.-17.2.2013. Siellä teemana oli KOHTAAMINEN.
Japani 
Yoshito Kosaka, Hideyki Sone
Kiina
Shouming Yang, Guangfu Zhang
Mongolia
Lkhagvadorj Dorjsuren, Bayarsaikhan Bazarsad
Singapore
Jeffrey Ng See Yian, Eric Wang Kai Peng
Unkari
Zsolt M. Toth, Aki Akos Toth
USA/Sveitsi
Roger Wing, Martin DeZoete
Venäjä/Yakutia
Sergei Tselebrovskiy, Sergei Zaplatin
Suomi
Veijo Kangasmäki, Matti Kurkela

Jäänveistoa vuonna 2012 Mänttä ja Olavinlinna

Joukkueet
Venäjä: Sergey Tselebrovski-Natasha Chistyakova
USA/Sveitsi: Roger Wing-Martin de Zoete
Singapore: Jeffrey Ng-Eric Wang
Suomi: Jussi Katajisto-Pasi Ahokas
Mongolia: Lkhagvadorj Dorjsuren-Bayarsaikhan Bazarsad
Katalonia: Ramon Leiva-
Kiina: Shouming Yang- Guangfu Zhang