Valokuvat

Enonkosken hiekkaveistos taidenäyttely 2021

Vuonna 2021 jolloin koronavirus epidemia vaikutti siten että Euroopan hiekanveistomestaruuskilpailut jouduttiin peruuttamaan ja tilalle saatiin onneksi kotimaisin voimin tehty upea hiekkataide näyttely

Veistäjät olivat Riitta Matikainen, Jussi Katajisto, Tarja Matikainen Katja Kuklina, Egor Kuklin sekä Sofia Sopanen

Dear friends of sand carving

CANCELED

Competition place: Enonkoski in eastern Finland

We are happy to publish the fifth (5.)European Sand Carving Championship (ESCC) to be held in
Enonkoski 30.6.21 – 4.7.21
We also hope that the coronavirus situation allows us to arrange this event that unfortunately was cancelled 2020.

SOLO competition.
We are expecting 12 competitors from different European countries who will be selected after their applications.
You must send your application draft to Kaj-Erik Fohlin (kajzufohlin@gmail.com) at the latest 31.5.2021.
The theme for the competition is: Forward,we will succeed! *)

Enonkoski offers a picturesque venue for this purpose with a small and compact competition area.
Also the accommodation conditions have improved with a fully renovated hostel. Take a look https://www.enonkoskenlaiturila.fi/korvenkutsu/

If you have any questions about the event please write to me. Email kajzufohlin@gmail.com
Details about travelling, food, accomodation and prize money will be send later.

Keep safe and healty
We velcome you to summer Finland and Enonkoski

Kaj-Erik Fohlin
competition manager
Jäälinna ry

*)the theme is a kind of slogan for the times we live in, not just corona but all other difficulties we might face.


Jäänveiston 27. SM kilpailut Lappajärvi, kraaterijärven jää sekä jääkaruselli. 26.2.-28.2.2021

Ajatus oli loistava, esivalmistelut loistavia hyvä oli pakkasta, lunta ja tarpeeksi paksua kirkasta jäätä

Mukaan ilmoittautui 11 veistäjää joista paikalle tuli 9. Sitten kohtalo puuttui peliin tai sanotaanko ilmastonmuutos. Kilpailuviikon maanantaina todettiin että viikko tulee olemaan haastellinen. Lämpötilan nousu, satanut lumi teki kilpailupaikasta vetisen ja sohjoinen jossa oli vaikeaa liikkua ja jää alkoi puikkoutumaan. Veistäjät tekivät mitä pystyivät ja syntyi hyviä -Avaruus aiheisia veistoksia.

Voittajaksi tuomaristo valitsi Ekaterina (Katja) Kuklina ”Vastausta odotellessa”
Toisen sijan Egor Kuklin ”Tutustumalla tuntemattomuuteen”
Kolmas sija Jussi Katajisto ”Lennätä minut kuuhun”
Loput veistokset sijoittuivat kaikki 4.

Tässä alla kuvia olosuhteista SM kilpailujen aikana sekä yksi kuva tulevaisuuden suunnitelmista josta kuulette kyllä lisää tämän vuoden aikana.

Lappajärvi ja suunnitelmat. Veistosalue näyttää hyvin pieneltä verrattuna MM jääkaruselliin

Enonkosken hiekanveisto areena

Kuvia ja tunnelmia vuosien varrelta

Lasten hiekkaveistos leiritoimintaa

Enonkoskella on pidetty muutaman kerran lapsille tarkoitettuja hiekkaveistos kursseja. Opettajina ovat toimineet pätevät taiteilijat Tarja Matikainen ja Virpi Timonen. Kuvissa lasten tekemiä veistoksia.

Lisäksi olemme julkaisseet oppaan jossa neuvotaan mm. hiekkalinnan tekemiseen.

Joensuun Botaniassa ”Jääperhospuisto”

Maailman ensimmäinen perhospuutarha by ice syntyi jouluviikolla 2020 Botanian puutarhan 200 m2:n lasihalliin. Sen seinät peitettiin mustalla kankaalla, jotta kirkkaat jääperhoset erottuvat hienojen LED-värivalojen loisteessa.

Veistoksia syntyi kaikkiaan 20 kpl, ja ne säilyvät ihasteltavina maaliskuulle saakka, koska heti valmistumisen jälkeen alkoi pitkä pakkasjakso. Itse rakennuksessa ei ole pakastuslaitteita, vaan Botania turvautuu tässäkin tapauksessa luonnonmenetelmiin.

Jääperhospuiston suunnittelusta ja työn johtamisesta vastasi helsinkiläinen Anssi Kuosa (Icemagic Oy). Muut taiteilijat olivat Lkhagvadorj Dorjsuren Mongoliasta, Shinichi Sawamura Japanista, Riitta Matikainen Joroisista ja Timo Heikura Joensuusta.

Valaisusta vastasi Botanian omistaja ja valomestari Kari Kola. Tavoitteena on tehdä jäänäyttelystä jokavuotinen tapahtuma ja pitää avajaiset aina Uuden Vuoden aattoiltana.

Uusi muuminäyttely avautui Leppävirran jääluolassa

Teema: ”LATUA herra Virkkunen!”
Leppävirran Sport & Spa Hotel Vesileppiksen Muumijääluola avasi kolmannen kautensa tapaninpäivänä 26.12.2020.

Maailman parhaat jäänveistäjät ovat jo kolmannen kerran luoneet elämyksellisen jäämaailman 30 metriä maanpinnan alapuolelle täynnä Muumilaaksosta tuttuja hahmoja. Leppävirran Vesileppiksen suosittu Muumijääluola toivottaa vieraat tervetulleiksi tällä kertaa Muumilaakso-animaatiosarjan tunnelmiin luotuun jääveistosluolaan teemalla ”Latua, herra Virkkunen!”

Tunnelmallinen valaistus ja innostavat toiminnallisuudet tulevat upeasti esiin tämän vuoden teeman urheilusankari Herra Virkkusen hurmatessa Niiskuneidin, ja Muumipeikon haastaessa Virkkusen talvisiin kisailuihin voittaakseen Niiskuneidin huomion takaisin.

Jääveistosnäyttelyssä pääset tutustumaan animaatiosarjan jakson tapahtumiin, aina Virkkusen saapumisesta kisailun loppuun saakka. Reitin varrella voit nähdä esimerkiksi Pikku Myyn lähettämässä kilpailijat matkaan ja Nipsun virittämässä lumipalloansaa.

”Tarinan urheilullisen teeman myötä myös aktiviteettien alue on laajentunut. Esimerkiksi snowtubemäki on saanut merkittävästi lisää mittaa”, sanoo Vesileppiksen liikuntayhtiön toimitusjohtaja Esa Salmiheimo.
Näyttelyalueen kokoa on kasvatettu suosion mukaisesti

Muumijääluola on jälleen rakennettu Vesileppiksen hiihtoareenalle, joka sijaitsee 30 metriä maanpinnan alapuolelle louhitussa kiviluolassa. Näyttely koostuu tuttuun tapaan muumijääveistoksista ja erilaisista talvisista aktiviteeteista, kuten liukumäkilinnasta, snowtube-radasta ja napakelkasta. Näyttelyalueen kokoa, audiovisuaalisuutta ja toiminnallisuutta on kasvatettu aiemmista kahdesta kaudesta.

”Nyt päästään muun muassa tutkailemaan uimamajaa jään alta”, Salmiheimo vihjaa.

Teosten veistämisestä on vastannut edellisvuosien tapaan Jäälinna ry kansainvälisine mestariveistäjineen.

10 taiteilijaa rakensi kahden viikon ajan. Avoinna elokuuhun 2021 saakka.

HIEKKATAIDENÄYTTELY ENONKOSKELLA

26.6. – 1.7.2020 jatkuu talveen saakka
Hiekanveistäjät: Riitta Matikainen, Tarja Matikainen, Virpi Timonen ja Sofia Sopanen
Avustaja: Topi-Oskari Heiskanen
Vierailija: Kulttuuriministeri Hanna Kosonen

Koronavapaata taidetta
Enonkoskella oli tarkoitus järjestää 5. Hiekanveiston EM-kilpailut juhannuksen jälkeen. Kisailijat oli jo valittu eri puolilta Eurooppaa. Innostus oli suurta kaikkien hiekkataiteilijoiden keskuudessa. Tapahtuma piti kuitenkin peruuttaa koronaepidemian vuoksi, koska useimmista maista ei voi Suomeen vielä tänä kesänä matkustaa.
Suunnitelmia muutettiin ja päätettiin kysyä suomalaisilta hiekanveistäjiltä kiinnostusta tehdä taidenäyttely jo valmiisiin hiekkakasoihin Enonkosken torin ympärillä. Koska kiinnostusta oli ja myös kunta innostui ideasta, päätettiin toteuttaa taidenäyttely, joka tuo eloa kunnan torille samalla tavalla kuin edellisinäkin vuosina. Onhan Enonkoskella ollut kv. veistotaidetta jo yhdeksän vuoden ajan.

Taiteilijoiksi  valittiin Joroisista kotoisin oleva opettaja Riitta Matikainen, tamperelainen yrittäjä Tarja Matikainen ja Seinäjoella asuva taiteilija Virpi Timonen sekä jo kuudetta vuotta hiekkaa veistänyt enonkoskelainen Sofia Sopanen. . Veistosten aiheena on ”Yhdessä”.

JÄÄLINNA 2020 KIERTUE

1. Tuusula 7.-8.2.2020

2. Olavinlinna 10.-16.2.2020

3. Enonkoski 14.2.2020

4. Heinävesi 15.-16.2.2020

5. Leppävirta Ice Cave 17.2.2020

6. Kuopio 18.-19.2.2020

7. Lappajärvi 20.-22.2.2020

XXVI JÄÄNVEISTON SM-KILPAILUT 2020

14.-16.2.2020 OLAVINLINNA, SAVONLINNA

IV kaikki 6 veistäjää sijoittuivat neljänneksi

Ketkä ovat veistäneet muumit?

Muumiluolan veistäjät

Vuoden 2019 veistäjät  
– johtajana Anssi Kuosa Helsingistä
– Jakutian joukkue Egor Sleptcov, Gavriil Sleptcov, Timur Zakharov ja Vasilii Zakharov
– Mongolian joukkue Lkhagvadorj Dorjsuren ja Tsogbadrakh Bazarrgchaa
– Latvian joukkue Zigmunds Vilnis ja Girts Gaikis
– Suomen joukkue Jussi Miettinen Kuopiosta ja Mari Karvinen Enonkoskelta.
Lisäksi oli tärkeitä avustajia hotelli Vesileppiksestä ja Liikunta-areenalta.

Vuoden 2020 veistäjät
Anssi Kuosa joukkueen johtaja, Helsinki
Lkhagvadorj Dorjsuren, Mongolia
Shinichi Sawamura, Japani/Alaska
Kee Gawah, Malesia/Ruotsi
Inese Valtere, Latvia
Zigmunds Vilnis, Latvia
Girts Gaikis, Latvia
Jussi Miettinen, Suomi/Kuopio
Jere Nuppola, Suomi/Imatra
Ukko Bouquerel Suomi/ Kuopio

MUUMI-JÄÄLUOLA AVAUTUI YLEISÖLLE LEPPÄVIRRAN VESILEPPIKSEN KALLIOLUOLASSA 26.12.2019

Muumijääluolan toinen kausi avasi ovensa 26.12.2019. Tämänkin kauden suosio on osoittautunut valtaisaksi, mistä kiitos entistä komeampien veistosten ja runsaampien aktiviteettien.

Tämän kauden teemana on uuden Muumilaakso-sarjan Taikatalvi-jakso. Upeat jääveistokset kuvaavat Taikatalven kohtauksia, joita elävöittävät tunnelmallinen valaisu, äänimaisemat, audiokerronta ja kyltit, jotka ohjaavat syvemmälle tapahtumien tiimellykseen.

Muumijääluolasta löytyy paljon tekemistä lapsille ja lapsenmielisille. Voit esimerkiksi laskea mäkeä liukumäkiluolan erikokoisista liukumäistä, pyörähdellä napakelkassa tai hypätä renkaaseen ottaa huimat vauhdit snowtube-mäessä!

Väkeä on laskeutunut hissillä luolastoon ensimmäisinä päivinä noin 1000 henkeä/vrk. Näyttely on avoinna kesään 2020 saakka.
Kiitos taitavat veistäjät!

(Kuvat Markus Laakso ja Tuomo Jantunen)

Botanian Kalevala-aiheinen hiekkaveistosnäyttely ja kilpailu

Botanian hiekkaveistosnäyttelyn tekijät vuonna 2019
Bonggi Park, Etelä-Korea
Matsu Yoshi, Japani
Lkhagvadorj Dorjsuren, Mongolia
Ivan Loktiukhin, Venäjä
Zigmunds Vilnis, Latvia
Gennadi Titov, Ukraina
Timo Koivisto, Suomi

Hiekanveiston SM Juuka 2019

Juuassa kilpailtiin hiekanveiston Suomen mestaruudesta!

Hiekanveiston Suomen mestaruus 2019 on selvinnyt. Kilpailuun osallistui seitsemän huippuveistäjää: Kiia Aihkisalo Kajaanista, Katri Houtbeckers Sipoosta, Eeva Karhu Espoosta, Timo Koivisto Porvoosta, Riitta Matikainen Joroisista, Markku Tuominen Nurmijärveltä ja Marika Walldén Varkaudesta.

Kilpailun voittaja oli Marika Walldén veistoksellaan ́Aistikkaasti ́. Toiseksi tuli Riitta Matikainen veistoksellaan ́Kesäpäivä Pielisellä ́ ja kolmanneksi Eeva Karhu veistoksellaan ́Päätös ́. Yleisö äänesti suosikikseen Timo Koiviston veistoksen ́Elli, Kaunein muisto ́.

Veistosten teemana oli Juuan Elli, joka nyt sai ensimmäistä kertaa kasvot ja olemuksen hiekasta. Veistoksissa heijastui upealla tavalla moninaiset tunteet. Hiekka heräsi elämään.
Hiekanveiston SM kilpailijoiden järjestäjänä toimi Ellin Taitajat ry Juuasta.

Sand Carving 2019 IV Hiekanveiston EM kilpailut

IV HIEKANVEISTON EM KILPAILUT
THE FOURTH EUROPEAN SAND CARVING CHAMPIONSHIPS (ESCC) IN FINLAND 2019
Competition place: Enonkoski in eastern Finland
Theme for the competition: ”Summer dancing in Finland¨ (Enonkoski)
Kilpailun teema: Kesätanssi Suomessa (Enonkoskella)

Participated artists
Osallistuneet taiteilijat

Kosterin Yuriy Ukraine
Fantino Walter Italia
Vilnis Zigmunds Latvia
Koivisto Timo Suomi
Maar Hansen Gorm Denmark
Roders Ludo Holland III
Savinov Aleksandr Russia I
Armance Steve France
Pärg Rait Viro
Nowodworski Stachu Poland
Smith Nick Great Britain II
Malukhina Ekaterina Russia/Finland and
Siponen Sofia Enonkoski, Suomi.

Jäänveistokiertue 2019

Kuvat Joensuun Botanian puutarhan talvinäyttelystä aiheena linnut

Muut kuvat jäänveistokiertueelta 2019

Enonkoski

Joensuu

Kuopio

Ice Festivals 2019 in Finland

JÄÄLINNA 2019 ICE FESTIVALS IN FINLAND
We had a great pleasure to invite 10 international solo ice carvers from ten countries.
Two outdoor competitions and the prologue in the Ice Cave were we will visit the first
”Moomin in ice” exhebition.These three competitions are:
In the Ice Cave of Leppävirta 19.2.2019 “Prologue competition without machines;1 hour”
– In the centre of Kuopio city 20. – 22.2.2019
– In the centre of Joensuu city 23. – 25.2.2019
The theme of the Kuopio competition was “WOW Kuopio”, and in Joensuu  “WOW Joensuu”.

Ice carvers on the tour
Lkhagvadorj ”George” Dorjsuren Mongolia
Kee Gawah Malesia
Bernd Winter Germany
Yegor Sleptov Yakutia
Wang Zhonglong Kiina
Roman Petrov Yakutia
Aleksandr Savinov Russia
Zigmunds Vilnis Latvia
Yuriy Kosterin Ukraina
Miguel Ringoet Belgium
Anssi Kuosa Suomi
Jussi Miettinen Suomi (Kuopio)
Timo Heikura Suomi (Joensuu)

Muumien Taikatalvi valmiina Ensimmäinen Muuminäyttely jäästä

Muumien Taikatalvi –veistoskokonaisuus syntyi Jäälinna ry:n toimesta (2018-2019)

Ensimmäistä kertaa jäänveiston historiassa syntynyt jäinen Muumimaailma.
Se syntyi Leppävirran Ice Caveen 14 vuorokauden aikana. Jäänveistäjiä oli yhteensä 10 henkeä ja he edustivat Jäälinna ry:tä eli tahoa, joka edellisinäkin vuosina on operoinut Leppävirran jäätapahtumissa. Veistäjät olivat:

– Anssi Kuosa, Suomenmestari, Ice Magic Oy; veistämisen johtaja
– Jussi Miettinen, Kuopio
– Lkhagvadorj Dorjsuren, maailmanmestari, Mongolia
– Altanbagana Ulziibayar, Mongolia
– Fedor Markov, Siperian mestari, Jakutia, Venäjä
– Yegor Sleptcov, Jakutia, Venäjä
– Zigmunds Vilnis, Latvia
– Girts Gaigis, Latvia
– Albertas Danilevicius, Liettua
– Kazys Venclovas, Liettua

Jäälinna ry on pitänyt tärkeänä sitä, että veistoskokonaisuus on ajateltu lasten näkövinkkelistä. Siksi mm. kaikki muumihahmot ovat ”normaalikokoisia” ja suomalaisessa talvisessa maisemassa.
Yksi tärkeä osa näyttelyä on se, että alueella on paljon leikkipaikkoja lapsille ja mm. useita erikokoisia liukumäkiä. Tarvitaan tekemistä…
Veistämiseen käytetyt jäät ovat erinomaista, kirkasta teräsjäätä, joista veistokset on ollut helppo veistää. Jäät on nostettu ja kuljetettu rekka-autoilla Puruvedeltä Kerimäeltä ja osa Lainionjoelta Kittilästä.
Jäälinna ry luovuttaa nyt kaikki teokset ja leikkipaikat Leppävirran Vesileppiksen ja Ice Caven käyttöön ja huoltoon… Ja toivoo, että ne säilyvät kesän 2019 lopulle saakka.
Toivomme niille kovaa käyttöä, koska ne vain kirkastuvat ja paranevat käytössä.

Sand Carving 2018 III Hiekanveiston EM kilpailut

III HIEKANVEISTON EM KILPAILUT
THE THIRD EUROPEAN SAND CARVING CHAMPIONSHIPS (ESCC) IN FINLAND 2018

Kilpailupaikka: Enonkoski
Competition place: Enonkoski in eastern Finland

Theme for the competition: ”Touchingly happy Enonkoski”
Kilpailun teema: Koskettavan iloinen Enonkoski
Participated artists
Osallistuneet taiteilijat

Dominika Jarczok, Puola Poland II
Fransesca Cosmi, Italia Italy
Kilian van der Velden, Belgia Belgium
Marina Hatzl, Itävalta Austria
Irina Sokolova, Ranska France
Ludo Roders, Hollanti Holland I
Gorm Maar Hansen, Tanska Denmark
Riitta Matikainen, Suomi Finland
Aleksandr Savinov, Venäjä Russia III
Bogdan Kutsevych, Ukraina Ukraine
Zigmunds Vilnis, Latvia
Tanya Tikka, Venäjä Russia; the winner of 2017

Sofia Sopanen, Enonkoski

Jäänveistokiertue 2018

Kuvat Enonkoskelta, Mikkelistä, Kuopiosta ja Tuusulasta

Ice Cave 2018 II Luolajäänveiston MM kilpailut

Kansainvälinen jäänveisto jatkui Leppävirran Ice Cavessa helmikuussa 2018, kun järjestimme II Luolajäänveiston MM-kilpailut. Mukaan valittiin joukkueita pääosin Kauko-Idästä. Aiheena oli ”Kivikauden luolaelämää”. Ongelmana oli löytää kunnollista jäätä. Sitä nostettiin sekä Heinolasta että Leppävirralta. Molemmissa paikoissa teräsjään paksuus oli vain 15 – 20 cm. Niinpä jouduttiin turvautumaan jään ostamiseen Lapista Levin Lainionjoelta, josta tuotiin yksi täysi rekkakuormallinen, Tämän avulla kisat saatiin järjestettyä kohtuullisen hyvin. Voittaja oli jälleen Mongolia. Toiseksi selviytyi kuuluisa Japanin joukkue ja kolmanneksi USA / Sveitsin joukkue.
Ice Caven jäänäyttely keskeytyi huhtikuussa, kun luolan jäädytyskoneistoon tuli vika ja lämpötila luolassa nousi +-0 C:een. Mutta seuraavan vuoden kisoja varten nostetut jääpalat säilyivät suojattuna yllättävän hyvin.

Jäänveiston SM kilpailut Juuka 2018

Järjestäjinä Ellin Taitajat ry ja Jäälinna ry

Sand Carving 2017 II Hiekanveiston EM kilpailut


II HIEKANVEISTON EM KILPAILUT Enonkoski
THE SECOND EUROPEAN SAND CARVING CHAMPIONSHIPS (ESCC) IN FINLAND 2017
Competition place: Enonkoski in eastern Finland

Kilpailun teema: Suomi 100 vuotta
Theme for the competition: FINLAND 100 YEARS

Osallistuneet taiteilijat
Participated artists

Akos Toth Hungary
Rait Pärg Estonia
Vadim Bandarets Belarus
Albertas Danilevicius Lithuania
Zigmunds Vilnis Latvia
Tanya Tikka Russia (I)
Yuriy Kosterin Ukraine
Elisabeth Kristensen Norway
Timo Koivisto Suomi (II)
Evangelos Stafylidis Greece
Walter Fantino Italia (III)
Francesca Cosmi (company sculptures) Italia
Sofia Sopanen Enonkoski

Kerimäki 2017 Jäänveiston XXIII Suomen Mestaruuskilpailut

Kerimäellä, maailman suurimman puukirkon ”kainalossa” pidettiin XXIII Jäänveiston SM kilpailut.
Osallistujat: Riita Matikainen, Veijo Oinonen, Timo Koivisto, Antti Kares, Jussi Katajisto, Anssi Kuosa, Janne Anberg, Jere Nuppola, Ari-Pekka Kuusela

Suomi 100 vuotta kiertueen kuvia 2017

Kuvia Enonkoskelta, Imatralta, Heinolasta, Mikkelistä, Outokummusta, Luumäeltä ja Kangasniemeltä

MAAILMAN ENSIMMÄISET LUOLAJÄÄVEISTON MM-KILPAILUT 2017

Suomessa järjestettiin I Luolajääveiston Maailmanmestaruuskilpailut. Luolajäänveisto sai nimen Ice Cave.
MM-kilpailujen paikkana oli Pohjois-Savossa, Leppävirralla sijaitseva maanalainen hiihtoareena; alue on kooltaan yli 2000 m2. Sinne syntyy kuusi päivää kestävässä kilpailussa mitä upeimpia taideteoksia, jotka kaikki samalla ovat käyttötaidetta lapsille ja perheille. Näyttely- ja kilpailualueelle syntyy myös Jäälinna eli muureja, torneja, liukumäkiä jne.

Varsinaiseen kisan osallistuu yhteensä 24 jäänveistäjää. He muodostavat 12 kaksimiehistä /-naisista joukkuetta. Näissä joukkueissa on maailman huippuveistäjiä yhteensä 14 eri maasta. Maat ovat Kiina, Japani, Mongolia, USA, Venäjä/Moskova, Jakutia/Venäjä, Unkari, Ranska, Iso-Britania, Slovenia, Puola, Hollanti, Ukraina ja Suomi.

Nämä joukkueet on valittu ennakkotehtävien ja kv kilpailuissa menestymisen perusteella, Jokainen joukkue on joutunut esittämään piirroksen tulevasta työstään.
Tapahtuman teemana oli Suomi 100 vuotta – Finland 100

Jokaisella joukkueella oli käytössään 24 jääpalaa kooltaan 100x50x50 cm sekä lunta noin 2-3 m3, jota voi käyttää pienen liukumäen tai linnan rakennusaineena.

MM-kilpailujen järjestäjät ovat JÄÄLINNA RY, LEPPÄVIRRAN KUNTA, VESILEPPIS ja yhteistyökumppanit

Hiekkaveistokset talviasussa

Enonkosken EM kisojen 2016 veistoksia kuvattu tammikuussa 2017
Hyvin kestävät lunta ja pakkasta

Leppävirta 2016

EM-kilpailujen pre-tour Leppävirralla
Leppävirran Unnukan rannassa veistettiin kolmen päivän aikana hiekkaveistoksia sadesuojien alla. Vettä satoi välillä aivan kaatamalla.
Tuomaristo valitsi Unnukan mestariksi Yurin Kosterinin, joka taiteili hiekkakasasta ihastuttavan sammakon.

IMG_5935 IMG_5966 IMG_5967 IMG_5969 IMG_5970 IMG_5976 IMG_5977 IMG_5978 IMG_5984 IMG_5989 IMG_5994

Järvilinna 2016

EM-kilpailujen prologi eli  Laukaan I kv hiekanveistokilpailu käytiin heti Juhannuksen jälkeen. Taidekartano Järvilinnan puistossa. Hienoja teoksia syntyi. Voittajia julistettiin kaksi eli Ivan Loktiukhin ja Albertas Danilevicius.
Myös toinen palkinto jaettiin kahdelle veistäjälle eli Zigmunds Vilnis ja Yuriy Kosterin.

Sand Carving 2016 I Hiekanveiston EM kilpailut

I HIEKANVEISTON EM KILPAILUT
THE FIRST EUROPEAN SAND CARVING CHAMPIONSHIPS (ESCC) IN FINLAND 2016
The first European sand carving championships (ESCC) was held in Enonkoski, a picturesque village in eastern Finland.
Kilpailupaikka: Enonkoski

Osallistujat
Participans

Ludo Roders Holland
Zsolt M.Toth Hungary 1.
Riitta Matikainen Suomi
Rait Pärg Estonia
Albertas Danilevicius Lithuania
Zigmunds Vilnis Latvia
Yuriy Kosterin Ukraine
Ivan Loktiukhin Russia 2.
Vittoria Parrinello Italia
Gorm Maar Hansen Denmark
Elisabeth Kristensen Norway
Rachel Stubbs Great Britain 3.

Avoimet SM kilpailut Enonkoskella 2015

Open Finnish sand carving Championships 2015

Jussi Katajisto FIN
Alpo Siira FIN
Riitta Matikainen FIN
Virpi Timonen FIN
Kimmo Frosti FIN
Tarja Matikainen FIN
Markku Rouhiainen FIN
Marika Walldén FIN
Kiia Aihkisalo FIN
Inka Pitkänen FIN
Suvi Pitkänen FIN
Sofia Sopanen, Charlotta Sopanen Enonkoski
Rait Pärg Viro
Albertas Danilevicius Liettua
Zigmunds Vilnis Latvia
Eva Karhu (tilaustyö) FIN

Mikkelin jääfestivaalit 2015

Mikkelissä järjestettiin ensimmäistä kertaa Mikkelin Kansainvälinen Jääfestivaali.
Jäänveistokilpailuun osallistui yhteensä 14 jäänveistäjää seuraavista maista: Hollanti, Italia, Kiina, Latvia, Mongolia, Sveitsi, Tanska, Viro ja Suomi. Jäänveistokilpailun loppuhuipennukseen Mikkelin torille 17.2 klo 18.00 saapui esiintymään maailmankuulu Terje Isungsetin Ice Music yhtye.
Osallistujat:
Xiangu Li and Jianhua Wang Kiina
Francesca Cosmi and Walter Fantino, Italia
Lkhagvadorj Dorjsuren and Bayarsuren Senteg, Mongolia
Martin de Zoete and Charlotte Koster, Sveitsi / Hollanti
Zigmunds Vilnis and Rait Parg, Latvia / Viro
Gorm Maar Hansen and Eeva Karhu, Tanska / Suomi
Juha Käkelä and Pasi Ahokas, Suomi

Jännittävä kisa Heinolassa 2015

Heinolan III jääfestivaalit

Loistavat jäänveistäjät, hyvät ideat, mukava tunnelma ja mahtavat järjestäjät… Siinäkö elementit hyville Heinolan III Jääfestivaaleille?
Ei suinkaan, vaan jännityksen on tuonut lämmin sää. Se on aiheuttanut mm. sen, että tänään aloituspäivänä nostettiin uusia jääpaloja jäänveistäjien käyttöön yhteensä 50 kpl.
Ja kyllä varmasti joukkueiden erot tulivat hyvin esille näissä olosuhteissa: eilen lämpötila Rantapuistossa auringon paisteessa yli +10C ja seuraavana päivänä  varjossa +3C… Mutta veistäminen käynnistyi ja katselijat ihastuivat 
Mukana on 7 joukkuetta 10 eri maasta.

Sand carving 2014 Taideprojekti

Vuonna 2014 toteutettiin taiteilija Hanski Niirasen ”Maailman kahdeksas ihme” kansainvälisenä yhteistyönä. Veistoksessa kokeiltiin ensi kertaa hiekan värjäystä.
Toteuttajat: Evgeniy Tarnopolskiy Venäjä, Volodymyr Kochetygov Ukraina, Gorm Maar Hansen Tanska, Eeva Karhu Suomi, Marika Walldén Suomi sekä Kaj-Erik Fohlin Suomi (Jäälinna ry)

Heinolan II Kv Jääfestivaali sekä Savonlinnan IX Jäälinna Festivaalit 2014

Tiedote 16.1.2014

Maailman valiojäänveistäjät Suomeen
Jäälinna ry järjestää helmikuussa 2014 Jääfestivaaleja ja -tapahtumia viidellä Suomen paikkakunnalla. Järjestö on kutsunut maailman parhaita jäänveistäjiä kymmenestä eri maasta sekä tekemään jäätaidetta että kisailemaan kunniasta, maineesta ja hyvistä palkinnoista.

Heinolan II Kv Jääfestivaali
Heinolan Rantapuiston tuodaan jäätä yli 30.000 kg, kun yhdeksän kansainvälistä jäänveistosjoukkuetta aloittavat kilpailun Heinolan mestaruudesta 13.2. Mukana ovat kaksimiehiset joukkueet Venäjältä, Kiinasta, Mongoliasta, Singaporesta USAsta, Sveitsistä, Hollannista, Unkarista ja Suomi/Ruotsista. Jopa kolmen metrin korkeuteen kohoavat veistokset valmistuvat kolmessa päivässä. Palkinnot jaetaan lauantaina 15.2. klo 18.00  Heinolassa karnevaalitunnelmaa luovat lukuisat perheille ja lapsille suunnattavat ohjelmanumerot. On jääliukumäkeä, nuotioita, hiihtoa lapsille, poneja, ulkopelejä ja jopa jäähäitäkin vietetään alueella

Savonlinnan IX Jäälinna Festivaalit
Heinolasta kansainväliset jäänveistojoukkueet siirtyvät Savonlinnaan, jossa Olavinlinnan sisäpihalla käydään jo yhdeksännen kerran kilpailu JÄÄLINNA-mestaruudesta 17.-21.2. Jäätä on käytössä 50.000 kg ja veistopäiviä on viisi. Kyseessä on Suomen suurin jäänveistokilpailu. Veistokset muodostavat jäänveistonäyttelyn, joka on avoinna 5.3.2014 saakka.  Olavinlinnassa aiheena on ”ONNEA SAVONLINNA 375 V.”

Ensimmäinen kansainvälinen hiekanveisto kilpailu Enonkoskella 2013 First international sand carving competition in Enonkoski

Kaksitoista kilpailijaa 8 maasta veistivät parikilpailuna tai soolona 7 upeaa veistosta
Twelve competitors from 8 countries made seven great sculptures (solo or pair)

Lkhagvadorj ”George” Dorjsuren Mongolia
Zsolt M. Toth Unkari
Akos Toth Unkari
Sergey Tselebrovsky Venäjä
Marika Walldén Suomi
Kaj-Erik Fohlin Suomi
Miro Rismondo Slovenia
Helena Rismondo Slovenia
Kike Rocha Espanja
Lluis Ribalta ComaCros, Espanja
Steve Lester USA
Maria Groznaya Itävalta

JÄÄLINNA 2013 Olavinlinna

Jäälinna 2013 avajaisia vietettiin 23.2.2013. 
Avajaistilaisuudessa esiintyi Unicefin Jääkuningatar ja Jääprinsessa – tanssijaryhmä.
Avajaisissa valittiin parhaat veistokset. Tuomaristossa oli seuraavat henkilöt: Riitta Moisander, Kiti Häkkinen, Jussi Tukiainen, Hanski Niiranen, Juuso Partanen ja Kimmo Frosti. Riitta Moisander toimi tuomariston puheenjohtajana. Parhaan veistoksen valintaan vaikutti puoliksi tuomariston äänet, sekä puoliksi Jäälinna – kävijöiden antamat äänet.
Jäälinna 2013 – festivaalin voittajat:

1. Japani.
Japanin veistoksen nimenä oli MoMo Taru ja veistäjinä toimi Yoshito Kosaka ja Hideyuki Sone.
2. Mongolia.
Veistoksen nimenä Donkey’s New Love. Veistäjinä Lkhagvadorj Dorjsuren ja Bayarsaikhan Bazarsad.
3.  Usa/Sveitsi ja Unkari.
USA:n ja Sveitsin joukkueen veistoksen nimi oli Raven Brings the Light to the World ja veistäjinä toimi Roger Wing ja Martin DeZoete.

Unkarin veistos oli Frog Price’s Got Lucky ja veistäjinä Zsolt M. Toth ja Akos Toth.

Hieno kuva 2013 festivaalista

JÄÄLINNA 2013 Heinola

Heinolan jääfestivaalit
Osallistuneet joukkueet
Heinolassa kilpailtiin 15.-17.2.2013. Siellä teemana oli KOHTAAMINEN.
Japani 
Yoshito Kosaka, Hideyki Sone
Kiina
Shouming Yang, Guangfu Zhang
Mongolia
Lkhagvadorj Dorjsuren, Bayarsaikhan Bazarsad
Singapore
Jeffrey Ng See Yian, Eric Wang Kai Peng
Unkari
Zsolt M. Toth, Aki Akos Toth
USA/Sveitsi
Roger Wing, Martin DeZoete
Venäjä/Yakutia
Sergei Tselebrovskiy, Sergei Zaplatin
Suomi
Veijo Kangasmäki, Matti Kurkela

Jäänveistoa vuonna 2012 Mänttä ja Olavinlinna

Joukkueet
Venäjä: Sergey Tselebrovski-Natasha Chistyakova
USA/Sveitsi: Roger Wing-Martin de Zoete
Singapore: Jeffrey Ng-Eric Wang
Suomi: Jussi Katajisto-Pasi Ahokas
Mongolia: Lkhagvadorj Dorjsuren-Bayarsaikhan Bazarsad
Katalonia: Ramon Leiva-
Kiina: Shouming Yang- Guangfu Zhang